2014-09-13

Plokštuminis: grindininis šildymas ir kiti užbaigimai

Tai PriešPriešpaskutinis įrašas apie plokštuminį pamatą. Skaitytojams ir man jau pabodo, bet tai faktas - toks pamatas užtrunka ILGAI, kainuoja DAUG (kainos bus vėliau) bet vis dar manau, kad tai ekonomiškai apsimokantis pamatas, ypač jei technologija atidirbta. Mes darėmės patys, pirmą kartą, tad sprendimų teko ieškotis ir patiems.
Paskutiniai darbai prieš betonuojant:

Armatūra ir magistraliniai vamzdžiai

Atsivežėm armatūrą ir dalį Aeroc blokelių. Patogu, kai perki iš vieno pardavėjo, sutaupai transportui.
D10 armatūrą plokštėje dėjome vienu sluoksniu kas 20cm, parėmėm 35/40mm stoveliais. Šiuos pirkau Senukuose maišais po 50. Tai gal klaida. Jų visad trūko :) Reikėjo kur pigiau paimti bent 500 - sunaudojom daug.
Apsižioplinau:  dėdamas armatūrą prisiminiau, kad po JA reikia padėti magistralinį šildymo vamzdį (iš katilo į kolektorių) ir vandentiekio vamzdelius. Viską teko nupirkti paskubomis. Vamzdžius sudėjau į šilumą izoliuojantį kevalą. Šilumos nebūna per daug, tad šilto vandens vamzdelius reikėtų net į 2 kevalus sudėti. Minėti vamzdžiai yra 26mm ir 20 mm diametro, PE-AL-PE tipo - jie išlaiko formą, lieka tokie kaip sulenki. Nuotraukoje jie - 4 iš kairės.

Armatūros rišimas

Armatūrą plokštėje surišom kaitinta viela kas 2-3 susikirtimus (kas 3 pakanka).
Rišom tokiu kabliuku. Patogus, rišti greita ir malonu. Brangų (35 Lt!) vokišką kabliuką pirkau Ermitaže, nors senukuose kažkada buvo pigių kiniškų.
Žiedo armatūros strypus kampe tiesiog sunėrėme. Vienur skaičiau, kad  taip negerai, kad toje vietoje reikia lenktus strypus dėti, o pažįstami projektuotojai „iš praktikos“ sakė, kad viskas OK tiesiog suneriant. Aš irgi taip manau, nes žiedas su gera atsarga padarytas - eina 5 strypai D16.
Rišdami armatūros žiedą eksperimentavome ir rišdami dirželiais - nieko gero. Tik pačiame gale susiprotėjome rišti teisingai.

Putplasčio pjaustymas

Šio pamato projektas gudrus, yra nestandartinių putplasčio elementų, kuriuos patogiausia pjaustyti karšta viela. Kažkada tokią pjaustyklę buvau pasidaręs pats, bet tiksliam pjaustymui reikia rimtesnio gamyklinio įrankio. Išsinuomojau lyg už 50 lt kaip visad nepaskaitęs sutarties, kurioje buvo įrašytas punktelis "(nutraukta) styga kainuoja 90 Lt". 90 Lt?  TWF!  Aišku, dėl nepatyrimo, ji iškart nutrūko. Tokių grobikiškų pinigų mokėt nesiruošiau. Pagooglinau, eBay siūlo po 8 Eu firmines. Vilniuje radau tokios pačios vielos po 30 lt pas probauteam.lt. Tik tos 5 cm ilgesnės. Patrumpinti ir užspausti žiedeliu nesunku.  Ech, pamenu laikus kai pjausčiau rusiškų lygintuvų viela, kuri kainavo lyg 1 rublį ir NIEKAD netrūkdavo - jos beveik neįmanoma buvo perpjauti.
Kad šiuolaikinis šlamštas netrūkinėtų siūlau pjauti neskubant, susikaupus ir svarbiausia - tyčia ar netyčia neatšaldyti (neišjungti) vielos putplastyje. Man rodos taip ir nutrūko - viela prilimpa prie putplasčio ir nutrūksta šį truktelėjus.
Taigi, visą putplastį sumatavau, ir supjausčiau per dieną.
O buvo vargo, nes kiekvieno sienelės bloko aukštis SKIRTINGAS. Tai todėl, kad smėlio pagrindas išlygintas tik kelių cm tikslumu. O namo pagrindas turi būt lygus. Todėl kelių mm tikslumu siekėme išlygint vertikaliais putplasčio blokais. Pavyko ;)Aukščio išlyginimo problemos - tai gal didžiausios problemos rengiant plokštuminį pamatą. Bet ir šios sprendžiasi gana operatyviai: 2 dienos smėliui lyginti iki +- keli cm, 2 dienos putplasčiui lyginti ir galutinėm korekcijom iki +-kelių mm.
Lyginti man nepatiko nes per daug nenašaus rankų darbo. Spėju, plokštuminius pamatus statančios brigados galėtų ant smėlio sudėti ir suklijuoti L profilius, šiuos pažymėti lazeriu ir vietoje nupjauti viela. O ateityje - nupjauti lazeriu ;)

Suklijavom vertikalius blokus. Klijų, ypač kraštiniam profiliui siūlau negailėti - jie yra labai svarbūs.
Armatūros karkaso įžeminimas nežinau ar būtinas, bet padariau: priešinguose kampuose prie plokštės ir žiedo armatūros įkaliau po 1.5m strypą ir šį prie armatūros prisukau (nėra foto). Viso 4 strypai.
Plokštės ir žiedo armatūrą sujungėm šalčio nepraleidžiančia kompozitine armatūra - kas 40cm dėjom 1m ilgio D10 strypą.


Grindininio šildymo išvedžiojimas

Žiemą viską apmąstėm, su LoopCAD pasidariau projektėlį, bet TECE ir Wavin konsultantai pasiūlė gyvatės išvedžiojimą keisti į sraigės, davė kitų patarimų. Tad projektas lyg buvo išmestas į šiukšliadėžę: pagal ranka pataisytą brėžinį viskas suimprovizuota vietoje. Tai ne raketų mokslas, o vedžioti vietoje, pagal realią armatūros padėtį, yra žymiai patogiau ir greičiau.
Vedžiojant vadovavausi logika: dėti kas 10cm prie vitrininių langų, kas 15cm prie išorinių sienų, kas 30cm - kitur. Vonioje šilčiau, kitur - pridėti pagal skonį ;)
Tokio metodo trūkumas: sunkiai prognozuojamas vamzdžio kiekis. Pagal projektą reikėjo 230m, o kai pradėjau vežioti „pagal intuiciją“, priteikė 298m! Iš visos 300 špūlės liko 2m.

Paveiksliuke: pirminis planas gyvatėle. Vedžiojau sraige nes taip vamzdis lenkiamas mažiau, siurbliui darbo bus mažiau.
Vamzdį pasirinkau PE-RT 20mm. Pigus, lankstosi pakenčiamai.
Vedžioti lengva ir vienam, nesunku. 300m išvedžiojau (95m2) vienas per dieną.
BEJE: viename bloge radau įrašą „Mes su zmonike dviese per savaite atostogu issivedziojom vamzdelius“. Kiti 3 dienas vien putplastį dėliojo, o mums pagrindo putplastį sumesti visame name užtruko dieną (dviese). Tai plokštuminio pamato privalumai - viskas kartu darosi greičiau.

Blogeriai vamzdžiui vedžioti siūlo pasiskolinti ir špūlę, bet aš tingėjau su ja tampytis, pasidariau pats va tokią (nuotraukoje). Iš apačios į viršų: putplastis, susuktas drenažo vamzdis, putplastis, vamzdžio špūlė. Visa tai perverta armatūros strypu. Trauki už vamzdžio ir visa špūlė sukasi. Drenažo vamzdis sukimui palengvinti, trinčiai pamažinti. Vietoj jo gal veiktu ir iš pačio vamzdžio padarytas ratukas.
Baigus vedžioti būtina viską nufotografuoti su padėtomis liniuotėmis.

Užbaigiamieji darbai

Kaip studentui, man visad trūksta vienos nakties... Tad tenka padirbėti ir mėnulio šviesoje ir prožektoriuose. Paskutinę naktį prieš betonavimą dar plokščią padą prieangiui pasidariau ant sutankinto žvyro.
Dieninėje foto matosi ir labai svarbus elementas: pamato klojinių (putplasčio) sutvirtinimas.
Betonas labiausiai slegia į klojinių apatinę dalį, tad rimčiausiai reikia įtvirtinti centrą ir apačią.
Anonsas: Kiti blog'o įrašai apie  pinigus apie betonavima - viskas pavyko puikiai ;)6 komentarai:

 1. atrodo idomiai, ypac , kad daug ateities darbu padaroma iskart. duok skaicius, tada bus galima ivertint ju ekonomiskuma :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Darbelio ideta nemazai.
  Kiek viso laiko uztruko pradejus zemes darbus ir baigiant pasiruosimo darbams iki betonavimo?

  AtsakytiPanaikinti
 3. man kaip tai atrodo pas jus labai mažai vamzdžio išnaudota, pas mus 140m2 šildomo ploto išnaudojom kažkas apie 900m.
  Kokiam betono gylyje liks vamzdukai?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Man rodos smarkiai persistengiama su tais vamzdžiais, viskas skaičiuojama 'tarybinėmis' normomis, statomi 20KW katilai. Mažesnį nei 10KW šilumos siurblį išvis sunku rasti. O juk judama link pasyvių namų, kur beveik nėra šildymo poreikio. Pas mus dideli langai į pietus ir stora inertiška betono plokštė + rezervinis granulinis židinys.
   Mūsų namo šilumos poreikis 7 KW, o grindyse realiai 3-5KW pakaks, matyt.
   Grindų betono aukštis 13cm. 20mm vamzdukai gal per vidurį, 6cm.
   Beje, viename forume radau: "Taigi, jeigu mano namas 186m2, o 5kW silumos siurblio butu per akis tai kokio galingumo turetu buti silumos siurblys, jeigu tavo namas tera 80m2? 3kW gali statyti uzsimerkes. Ar ne? O juk mano namas net nepasyvus, o iprastas su 20cm storio polistirolu ant sienu."

   Panaikinti
  2. Geriau daugiau nei mažiau... Na, pas mus irgi paskaičiuotas minimum 8kw, bet katilas dirbtų aišku ant maksimum jei būtų mažesnis. Pirkom 9kw granulinį, namas irgi tradicinis, panašiai 20cm grindys/18cm sienos apšiltintos. Ši žiema pirma ir parodys ar užteks šilumos nuo to katiliuko, dar yra alternatyva - Jotul krosnelė jei būtų per šalta...
   Pats namas tai nelaiko ilgai šilumos, reikia jį pašildyti, nes putplastis nešildo kad ir kaip norėtųsi :), tik sulaiko šaltį, plius langai dideli (nors ir trys stiklai) bet daro savo :)

   Panaikinti
 4. Gotas yra chalturscikai su to stygom, as issinuomavau ir nutruko per pirma pjovima, nuvariau - sako 90 ltl. Nieko as jiem nemokejau, sakau paziurekit kiek laiko praejo nuo irankio issivezimo. Dabar pats isigijes ta iranki, niekada nenutruko styga, tik isitampo.

  AtsakytiPanaikinti

Komentarai senuose blogo įrašuose moderuojami. Luktelkite kelias dienas kol Jūsų žinutė pasirodys.