Rodomi pranešimai su žymėmis Automobilis. Rodyti visus pranešimus
Rodomi pranešimai su žymėmis Automobilis. Rodyti visus pranešimus

2023-07-02

SUV automobilis užmiesčiui. Naujas ar daužtas?

Manau daugumai aktuali tema.
Namų statytojai paprastai turi problemų žiemą, kai sninga. Kai kurie net asfaltuotų kelių neturi, tad kažkoks "visureigis"  būtinas. Jų yra įvairiausių. Visų atvejų nenagrinėsiu, tik optimalaus 10-20 tūkst. eurų diapazono.

Reikalavimai mūsų automobiliui:

  • "Visureigis". Geriau 4x4, bet tiks ir priekiu varomas aukštesnis nedidelis "miesto visureigis"
  • Pigus, na iki 15 tūkstančių.
  • Patikimas. Neturėtų būti senas (tad kaina gaunasi virš 10 tūkst.) ar smarkiai daužtas (į priekį).
  • Automatas ir benzinas. Važinėjama juo nedaug, priemiestyje tik.
  • Neperkam 3F. Tik vokiška, japoniška ir korėjietiška. Nors dabar tarp gamintojų skirtumas mažas. Bet.. neseniai bandyti Fordas ir Fiatas nenudžiugino.

Privalumai

  • Lengvas, apie 1200 kg - ir ekologiškiau ir  mažiau šansų užklimpti
  • Negalingas. 1L varikliai visai neblogi
  • Geriau iki 50 tūkst km.
  • Kažkokia garantija, gražus (skonio reikalas), šildomas vairas :)

Žmonos 25 metų senumo 4x4 visureigis buvo geras. Neužmušamas, beveik negendantis. Kaskart stebėdavomės kaip techninę praeidavo. Šį kart nutarėm net nebandyti, ne parduoti už 1000€, o atiduoti tiems kam labiau reikia. Ukrainiečių dronistų komanda tikrai apsidžiaugė dovana. Subaru sutvarkė, perdažė ir išsiuntė dirbti.

Infošaltiniai

Informaciją daugiausia rinkausi iš:

https://www.rac.co.uk/drive/car-reviews/ - naujų ir naudotų apžvalgos, palyginimai, SUV.
https://www.jdpower.com/Cars/Ratings/quality/2020/small-suv - JAV reitingai (2020)
https://www.auto-data.net/en/ - konkrečių modelių palyginimas (keli SUV)
https://www.carsized.com - dydžių palyginimas - patogu palyginti ir aukštį (pvz).
https://www.autocentrum.pl/testy-opinie/ - PL atsiliepimai (LT vertimas)

Svarbiausia: automobilio VIN patikrinimas

Tikrinančių tinklapių daug, bet vieni arba jokios info neduoda, kiti mokami (ir dažnai neranda).
Šis rodos be ribojimų, neblogas https://driving-tests.org/vin-decoder/
Šis  geriausias ir nemokamas:
https://vindecoded.com - iki 5 nemokamai (galima iš mobilkos dar 5 paimti), 50 už 10€

Variantai

Gana geras naudotų mažų SUV 2019 sąrašas yra čia: https://www.jdpower.com/Cars..

Skelbimai
Brangesni visureigiai,  Pigesni visureigiai, 4x4 maži.
Čia visur duodamos nuorodos į autoplius, automatus. Jei reikia mechanikos, persijunkite

Suzuki

Įpratusi apie šio nedidelio Subaru, žmona svajojo apie Suzuki SX4 (1 foto) - tai nedideli 4x4 visureigiai. Bet tokių pardavime faktiškai nėra.
Gana naujas modelis Suzuki Ignis panašus (2 foto). Pamatęs tokį pardavime už 14 tūkst., iškart nulėkiau pabandyti. Bet labai nusivyliau: automobilis be garso izoliacijos (na tai įprasta pigiuose auto), o greičio dėžė dirba labai nemaloniai, lėtai.

Suzuki SX4 S-cross ir Suzuki Ignis

Opel Mokka X

Esu opelistas ir visai patenkintas. Tad skelbimuose dominuojantys Opel Mokka X visureigiai sudomino. Jie Amerikoje parduodami kaip Buick Encore, vertinami gerai.
Kai kuriuos LT firmos vos tik juos parduoda.

JAV perkami smarkiai daužti, matyt pigiai.

Bet patikrinus pagal VIN, visi tikrinti pasirodė smarkiai daužti:

Parduodamas vs buvo daužtas

Parduodamas vs buvo daužtas

Parduodamas vs buvo daužtas

Parduodamas jau rado laimingą pirkėją BET buvo daužtas

Parduodami kaip pusnauji, puikūs. Dažnai ir TA praėję. Bet tai manęs neįtikima. Žinau kad, bet koks smarkiai daužtas ir taisytas elektromechaninis prietaisas genda 2-3 kart dažniau.

Brangesni variantai

Toyota RAV4, Hyundai Kona, Kia sportage ar labai populiarus naujas VW T-Cross - virš 20 tūsktančių kainuoja. Nenorėjom naujo, galingo, sunkaus.

Dacia ... Prieš 5 metus bandžiau Dacia Duster automatą naują. Labai blogai.
Bet sako atnaujinti modeliai neblogi, Dacia Sandero giriamas ir tenkina reikalavimus, bet ar brangokas naujas arba nėra naudotų pardavime.
Dacia Spring elektrinis. Atrodo gerai, kainuoja iki 20, bet nedrįsome. O šiaip ir brangoka.

Kia Stonic ar Sportage

KIA pasirinkimai tokie: 
Rio - mažas, Sportage - SUV, Niro - pamažintas SUV, Stonic - mažas SUV.
Kaimynas tik Sportage naujus perka, važinėja daug, patenkintas.
Ok... Tada atkreipiau dėmėsį į skelbimuose mėnesį gulintį Kia Stonic už 14 tūkst €.
2020 metų, 20 tūks parvažiavęs iš Suomijos. Su minimaliais dokumentas, VIN nieko nerodo.

Tamsus arkliukas. Teko vežti į pažįstamo garažėlį detaliam patikrinimui.
Ekspertų išvados: kaip naujas, bet į galą įvažiuota, sutvarkyta blogai, rūdys.
Paėmėm.
Apsispręsti padėjo ir lenkų atsiliepimai iš jau minėto tinklapio https://www.autocentrum.pl


Įdomu, kad nusipirkęs kokį auto, mieste pradedi juos pastėbėti, nors anksčiau nematei.
Tikrai: Kia Stonic Vilniuje daug, nors skelbimuose nėra. Matyt gera auto, kad žmonės nepardavinėja.
Štai ir pažįstama į svečius užsuko su nauju Stonic. Nei ji nei mes kol kas nusiskundimų neturim.

Benzo naudoja apie 6 litrus mieste ir greitkelyje 100km/h.
Bet tai miesto automobilis ir didesniems greičiams netinkamas - pasiekus 120km/h garsokai ūžia.
Automobilis kompaktiškas, vairuojasi malobiai, greičio dėžė nestabdo, 1L man pakanka, džiugina Android panelė, yra ne tik šildomos sėdynės bet ir vairas - rodos tai standartinė komplektacija.
Atseit visureigis gana aukštas: 20cm - tai 5cm aukščiau už mano Opel universalą.

15 vs 20 cm pravaža

Dabar kartais naudoju DI Midjourney darbui ir kūrybai, tai nesusilaikiau paprašęs :)
Imagine silver Kia Stonic goes off road


2019-01-12

Automobilio pašildymas elektra

Tai namų statybos tema!
Daugiabučių savininkai tikrai nemeta prailgintojo iš 3 aukšto :)
O aš šildymo, "Teslos" įkrovimo laidą jau nuvedžiau. Reikia jį įdarbinti.

Teslos dar nėra, tai pasidariau automobilio pašildymą žiemą.

Šildytuvas veikia
Kai šalta, mano dyzelis įšyla tik iki darbo atvažiavus. Nei man nei automobiliui tai nesveika. Galima pašildyti elektra prieš užvedant.
Būtina priminti, kad šildomas garažas automobiliui nesveika. Nebent važinėjate pakankamai retai.

Vaizdelis ryte
Automobilio šildymo variantai yra įvairūs: nuo 10 iki 2000€.

Salono šildytuvas 10-100€.

Štai toks 100-200W / 12V vėjelis - šlamštas.
Kiek vertingesnis 220V šildytuvas 1-2KW.
Bet tokie specializuoti gana brangūs - 50-100€ ir šildo tik saloną. Dar pajungimas kainuoja. Galima tiesiog buitinį 1-2KW vėjelį įmesti.  Bet šildo tik saloną, o variklį - ne.
Dar yra visokie užpakalio šildytuvai :) bet girdėjau nusiskundimų kad nugarą sugadino.
Tad salono šildytuvai mane nedomino. Nesušalsiu per tas pirmas 10 min važiuodamas.

Variklio / Aušinimo skysčio šildytuvas

Titan (Simate) apie 50€ kainuoja.
http://www.topirankiai.lt/index.php?route=product/search&search=simate%20titan
2KW turėtų gana staigiai variklį užšildyt.
Pasirodė labai tinkamas, bet klausimas: ar šis variklis netrukdo aušinimo skysčio cirkuliacijai.
Tikrai trukdo. Juk tuo pašildymu naudojiesi gal tik 10-20 valandų per metus, o šis svetimkūnis (neveikdamas) įtakoja variklio darbą visą likusį laiką. Tad abejoju dar.

Rimti sprendimai / Webasto

Rimtos firmos kaip Webasto. Viską pašildo, valdoma mobilka, patikima, brangu (500-2000): http://www.kgk.lt/webasto/kaina
Bet čia labai nesigilinsiu. Tai komforto reikalai, o ne taupymo. Saikingo šaltuko nebijau.

Kaip visad, norisi pamėginti kokią egzotiką pigią tad iš kinų atsisiunčiau ...

Pigus automobilio alyvos karterio šildytuvas

Štai čia, apie 9€, klijuojamas prie karterio.
https://www.aliexpress.com/af/Silicone-Heater-Pad-Engine.html
Atsisiunčiau ir užsidėjau du 9x13, 250W, 220V
Du todėl, kad norėjau sujungti nuosekliai ir šildyti didesniu plotu, mažesne galia.
Reali plokštelių pamatuota galia yra 180W. Jos turi temperatūros daviklį kuris pats junginėja įtampą ir palaiko (spėju) apie 100-150C temperatūrą.


Servise pakelėm mašiną, nuvalėm karterį, užklijavom. Taip, kiniški šildytuvai tiesiog klijuojami 3M „lipučka“. Firma rimta, viską gamina, tai jei tai originali lipučka tai laikys.



Laidus izoliavau ir išvedžiau į išorę. Mano mašinos grotelėse buvo pramušta skylė, tad skylės daryti nereikėjo ;)


Kištukas prie  220V jungiasi tiesiog IP44 apsaugota 3 kontaktų rozete iš Senukų.
Servise siūlė užsukti į Lytagra parduotuvę - ten visokių puikių apsaugotų jungčių traktoriams yra, bet patingėjau, be to to įprasta 220V rozetė pravers kieme.


Lizas turi uždarymo dangtelį o kištuką uždarau Ikea kriauklės šlangos dalimi - puikiai tiko. Atjungus kištukas kišamas į skylę grotelėse.

Šildytuvo valdymas

2 dvigubi jungikliai, 1 diodas, 3 neoninės lemputės sujungus atlieka šias funkcijas.
Rodo ar pajungtas šildytuvas lauke
Įjungia šildymą 2 plokštelėmis, viso 90W
Įjungia šildymą 1 plokštele 180W
Įjungia šildymą 2 plokštelėms viso 270W
Paduoda įprastą 220V į rozetę

Štai schema ir sujungimas:



Kaip veikia gal neaiškinsiu nes kažin ar kas taip sudėtingai darys ;)
Galios reguliavimui ir indikacijai pakaktų 1 šildymo plokštelės, 1 jungiklio, 1 diodo ir 1 lemputės.

Štai įvairios reguliavimo ir indikacijos pozicijos. Galią rodo POWER.


Tai toks laikinas valdymo punktas. Vėliau laidus paslėpsiu gražiau.

Kiek kainavo šildytuvas

2x9€ plokštelės = 18€
Priklijavimas servise 10€
Jungtys, jungikliai apie 10€
Galios matuoklis  8€
Viso beveik 50€. Bet gal dar patobulinsiu už 20€.

Šildymo efektyvumas

Dar tik pradėjau naudotis. Kai lauke -5C, pašildžius 30min, automobilis šilumos požymius pradeda rodyt gal po 3km, kai įprastai - bent 5km. Mėginsiu šildyt ilgiau. Bus dar šalnų rimtesnių. Parašysiu kaip sakėsi.
Kai lauke -15W, tai šio šildytuvo efektyvumas net po valandos šildymo nelabai jaučiasi. Na gal tepalo temperatūrą pakelia +10C, gal lengviau užsiveda. Bet salonas greičiau neįšyla ;)
Režimas 90W manau visai naudingas nuolatiniam variklio šildymui naktį kai yra didesnės šalnos - pakelia VISO variklio temperatūrą bent 10C, manyčiau. O tai jau šis tas.

Galios nepakanka

Nors rašoma jog plokštelės galia 250W, reali jos galia 180W. O faktinė - tik apie 100W nes šiluma per 3M lipduką neefektyviai perduodama į karterį: plokštelė įšyla staigiai ir atsijungia.
Realybė: 100cm2 dydžio plokštelė perduoda tik 100W galios. Galingesnės statyti neverta.
Dabartines abi plokšteles pajungsiu per diodą, kad veiktų 50% galios ir be reikalo šilumos jungiklio nekankintų. Bus režimai 90W ir 180W.
Galią galima padidinti 2 būdais:
Šias plokšteles nulupti ir priklijuoti normaliais termoklijais, kurie gerai perduoda šilumą.
Tiesiog prie variklio priklijuoti papildomas 1-2 plokšteles viso 200cm2 dydžio 200W. Gal taip ir padarysiu.

Problemos ir tobulinimai

220V lauke ir šalia degalų - pavojinga. Tad tai ką darote yra jūsų rizika. Į naują benzininį automobilį tokio daikto gal nedėčiau. Nors.. dabartiniai automobiliai nėra kiauri. Pamenu iš mano pirmo BMW benzinas tiesiog kartais varvėdavo ;)
Pelės!  Tik dabar atsiminiau kenkėjus kurie mėgsta šilumą. Peles tai gali sudominti, bet tik jei šildoma nuolat. Pelių atsiginti galima pastačius šildymo taimerį (šildymui atsijungus valandai pelės išsinešdins) ar įrengus paprastą ultragarsinį pypseklį.

PAPILDYMAS 2023

Šildytuvas veikia. Nors kaip rašyta iš jo mažos galios naudos nėra daug. Jis tik palengvina užvedimą.
Šiais metais pajungus jungtis užtrumpino, nes į ją jau patenka vanduo, papuvo. Suveikė atskiras šio šildytuvo saugiklis. O jungtį pakeičia į kitą tokią pačią bet geriau izoliavau, labiau saugosiu nuo lietaus.
Pakeičiau ir schemą į paprastesnę.
Ši padėtyje I duoda 220V į rozetę arba 1/4 galios.
Padėtyje II pajungia 1/2 galios.
Pilna galia neturi prasmės nes šildytuvas negali tiek perduoti mašinai, perkaista automatiškai atsijunginėja.