Rodomi pranešimai su žymėmis Elektra. Rodyti visus pranešimus
Rodomi pranešimai su žymėmis Elektra. Rodyti visus pranešimus

2024-08-04

3 paros be ESO elektros - normaliai

Pirmadienį, kaip ir pusė Vilniaus rajono atsibudom be elektros.
Pirma mėgavomės ramybe, patikrinom nuotolius...

paskui ėmėm žiūrėt situaciją, kuri pasirodė baisoka.

Akivaizdu, kad tai užtruks.Tad metas konstruoti savo elektros tiekimą...
Nuo seno, 'dėl visa ko' buvau nupirkęs 12v->220v inverterį. Bandžiau, 500W laisvai laiko, paskolinau kaimynui. Tas pajungė prie auto, maitino kompiuterį stacionarų. Bet sakė jog nuo šaldytuvų kartais  stringa, šiems pasileidžiant.

Saulės elektrinė

Mūsų gatvė nauja, namai nauji, pusė su saulės elektrinėmis. Atsijungus elektrai VISI sėdėjo tamsoje, mat neturėjo rezervinės namų  elektrinės. Saulės panelės galėjo TIK gaminti elektrą ir siųsti ją supirkėjui. Be išorinio maitinimo ji neveikė.
Aš irgi tokią turiu, mažos galios, elektros nepridavinėju.
Bet pasirūpinau ir namų elektrine, atskira:


Namų elektrinė

Dar prieš metus nusipirkau 24v namų elektrinę 1.5KW, kurią ketinau naudoti dalies namų elektrifikavimui: apšvietimas, automatika, kompiuteriai.
Sistema gana keistoka: 4 geliniai akumuliatoriai (2x2) ir štai toks lenkiškas UPS'as.


Tokie akumuliatoriai tarnauja apie 10 metų, UPS'as iš Varlės gavo 5 metų garantiją.
Viskas kainavo 600€. Saulės ir namų elektrines sujungiau pagal instrukciją:

Veikia, dirba stabiliai, sunaudoja perteklinę dienos elektrą ir naudoja ją naktį. 12 x 100Ah x 4 akumuliatorių pakanka beveik 2 dienoms jei juos taupiai naudoti visai namų mažos galios technikai (iki 500W). (realiai nenaudojau nes nebuvau padaręs junginėjimo automatikos)
Bet tokia sistema neveikia kai nėra išorinio elektros tiekimo. O jeigu... salės elektrinę pajungti tiesiog prie namų elektrinės išėjimo?   Tikėjaus BUM, bet .. veikė:  dieną saulė maitino namus, o jei naktį ar jei jos nepakakdavo, pasijungdavo namų elektrinė, elektrą ėmė iš akumuliatoriaus.

 

Žavu. Bet.. akumuliatorius reikia įkrauti (iš saulės elektrinės). Jau ketinau bėgti pirkti 24v įkroviklį, bet.. pastebėjau jog tas UPS'as akumuliatorius įkraudinėja ne tik per išorinį elektros padavimą (parodytas nukirptas), bet ir per IŠĖJIMĄ. Nesąmonė, magija, bet veikia.
Bandžiau max 800W galia - lenkiškas UPS'as paima iš saulės ir krauna, net nepersistengdamas.

Šios, 2 modulių sistemos privalumai ir trūkumai

Tokia namų/saulės elektrinė nėra standartinė.
Paprastai žmonės perka 1 inverterį, kuris daro viską:

  • Konvertuoja saulės elementų elektrą į 220v
  • Įkraudinėja akumuliatorius
  • Generuoja elektros tiekimą namams (12/24/48v => 220V)

Vieno modulio sistemos privalumai (įprasta)

  • Tokie universalūs konverteriai parsiduoda ir labai pigiai (atrodo šis modelis).
  • Paprasta instaliuoti ir valdyti (mobiliu)

Trūkumai

  • Patikimumas žemiausias, garantija abejotina
    Yra ir patikimų firmų, su garantija, bet kainuoja kartais daugiau
  • Mažas efektyvumas, kai saulės kolektoriai  jungiami nuosekliai

2 modulių DIY sistemos privalumai (mano aprašyta)

  • Optimali kaina.
    Vos brangiau už EASUN inverterį, bet pagaminta žymiai kokybiškiau.
    Saulės inverteris dirba jau kelis metus ir žiemą ir vasarą.
    Namų inverteris pagamintas labai solidžiai, ilga garantija.
  • 2 dalių sistema patikimesnė: sugedus 1 daliai, kitą galima naudoti.
  • Efektingesnė
  • Saulės paneles ir akumuliatorius galima laikyti toliau viens nuo kito (nebus el nuostolių) 

Trūkumai

  • Sistemai reikia specialaus DIY valdiklio. Be jo ji realiai panaudoja tik dalį saulės kolektoriaus galios. Valdiklį konstruoju su Home Assistant protingo namo sistema ir Zigbee modulių. Rezultatai vėliau. Kol kas tik info gaudau apie elektrinės darbą

 


Išvados

2 modulių sistema eksperimentinė, bet ji veikia - buvau vienintelis su šviesa tarp dešimčių naujų namų.
Ir jau dar darau valdymo automatiką, nes dabar išnaudojama tik 1/2 saulės modulių energijos. Kitą, perteklinę energiją reikės į boilerius kišti. Parašysiu vėliau.

ESO elektros dingimo pamokos

Ką verta turėti tokiems atvejams.

  • Anksčiau minėta 12V =>220V inverterį, kiniškus 1-2KW ir būtinai Pure Sine Wave.
  • Arba benzininį generatorių, bet tai.. triukšmo bomba.
  • Prailgintojų maišą
  • Prožektorių maišą
  • Turistinę dujinę viryklę (10€ baliono žmogui pakanka ~savaitei)
  • Baseiną, su vandens atsargomis. Arba bent lietaus vandens bidoną.


 + verta turėti kelias neriboto ryšio korteles, mat ryšio bokštai be elektros atsijunginėja.
Ir turėti ilgesnius laidus namų maršrutizatoriumi - jį gali tekti užkeldinėti ant stogo. Jau buvo tokia mintis kilus kai aukščiausiame namų taške mūsų internetas davė tik 1Mbs, bet gana greitai taisėsi (Bitė pasirodė geriau nei Tele2)

2024-03-07

Laidų jungčių testas

Mėgstu naujienas, testuoti ir taupyti. Tad renkantis laidų jungimus, nutariau naudoti ne tik įprastus WAGO. Kiniški analogai pasirodė įvairiai..

  1. Wago 221 užspaudžiama - nuo 50ct už 3x
    0.2-4 mm², iki 32A
  2. Wago universali - nuo 20ct už 3x
    0.5-2.5mm², iki 24A
  3. Kiniškas Dx -  pirkta Ali - nuo 20ct už 3x
      0.08-4 mm², iki 32A
  4. Fake Wago - pirkta kažkur LT
    0.14-4 mm², iki 32A
  5. Kiniška Chs - pirkta Senukuose, yra ir pas kinus - nuo 20ct už 3x
      0.08-4 mm², iki 32A
  6. Klasika - pirkta Depo

Bandyta 2.5mm² monolitiniais laidais 2 kart perjungus viską (tikslesni rezultatai) 10A ir 13A srovėmis
ir 10A ir 1.5mm² senais monolitiniais laidais kurie oksidavosi jau. Matuota jungčių temperatūra

  1. Wago 221 užspaudžiama - PUIKIAI
    Visais atvejais temperatūra buvo 26-30C.

  2. Wago universali - GERAI, naudosiu
    Jungiant gerais 2.5 laidais temperatūra 26-30C,
    bet plonas prastas laidas davė prastą kontaktą - 40C

  3. Kiniškas Dx -  GERAI, naudosiu
    Geras storas laidas jungės gerai - 24-29C, senas plonas kaito - 39C

  4. Fake Wago - BLOGAI
    Jungtis kaito visais atvejais 30-52C nes.. ten laidas kontaktuoja tik 1 puse (kitur 2) ir jungčiai yrant kontaktas prastėja, kai kitose jungtyse kontaktas palaikomas net gaisro atveju

  5. Kiniška Chs - VIDUTINIŠKAI
    Jungties temperatūra 28-44C

  6. Klasika - GERAI nors .. kokybė įvairi, nepatogus, reikia įgūdžių
    Jungties temperatūra 25-36C

Galima naudoti šiuos

Išvados. Naudosiu

1.Wago užspaudžiama geriausia. Mažiausiai kaista gal ir dėl atviros konstrukcijos, geriau vėdinasi.

Kiniškos 3.Dx ir 5.Chs irgi vertos dėmesio, atrodo patikimai, kaista saikingai.
3.Dx - tos spalvotos - užpirkau daugiau, patinka jų asortimentas.
https://www.aliexpress.com/item/1005003870395163.html
Gamintojo saitas rodos šis:
https://www.aliexpress.com/store/912096008/pages/all-items.html


Išardžiau 3.Dx - spyruoklės labai tvirtai padarytos, varis storas. įkištas 4mm² laidas, nors.. tokius su kuo rimtesnius jungčiau.


Nesaugios, NENAUDOTI

Mėlina į Wago panaši jungtis 4.Fake Wago  akivaizdžiai neatitinka savo charakteristikų, yra blogos konstrukcijos ir pavojinga.

6.Klasika  taip pat abejotina, jei perkate bet ką, prekybos centruose. Kita Ermitaže pirkta klasika buvo baisios kokybės, tiesiog nebuvo įmanoma normaliai užsukti. Išmečiau viską, nors gala, galėjau skandalą pakelti - nesaugi tai produkcija. Šiaip ir mėlyna 4.Fake Wago nesaugi, nors parduodama rimtuose prekybos centruose.

PCB jungtys plokštėse

Išbandžiau ir elektronikos plokštėse naudojamas jungtis, iki 1.5mm² laidams.
Visos kiniškos pasirodė gerai, net 6A laikė (bus srovės iki 1A)

Wago, testui, 22C

Žaliai oranžinė KF141R, KF141L

30C, puikiai veikė, nors atrodo nelabai tvirtai
https://www.aliexpress.com/w/wholesale-KF141R.html

Pilka DG250, KF250

40C, prastesnis kontaktas nors jungtis atrodo solidžiau
https://www.aliexpress.com/w/wholesale-DG250.html

Išardoma KF2EDG, 2EDG
38C, neblogai
https://www.aliexpress.com/w/wholesale-KF2EDG.html


Na dar nuomonė apie kabelio nužievinimo įrankius

  1. Geltonas niekutis iš Ali - neblogai, nepatogus. Gali būt kaip pakaitinis.
  2. Raudonas Lidl - puiku. Nors noris patobulinti.
  3. Geltonos replės - gerai bet realiai tinka tik 1, fiksuotam laidų storiui.
  4. Neparodytas kiniškas nepigus šlamštas subyrėjo greitai. Nepamenu kur pirkau.

2023-11-26

DIY lauko šviestuvai

Jau prireikė lauko šviestuvų.
Patiko maždaug tokie. Bet norėjos aukštesniu ir kad šviestų į žemę, neakintų.

Aukštesnių kainos prasideda nuo 50€, gražesni ir 200€ kainuoja. Kai šviestuvų reikia 10 tai ..
Tenka darytis pačiam, kaip visad. Nesinorėjo ir metalinio stulpo nes .. nesinorėjo.

Parduotuvėse galima rasti visokių sieninių lauko šviestuvų. Aš anksčiau po 5€ tokius nupirkau. Jie gana geros kokybės. (alternatyva: kiniški visokie)

3W šviestuviukus pritvirtinau prie 9x5cm obliuotos eglinės lentos. Uždėjau stogelį. Apačioje - dėžutė pajungimui. Na viskas nuotraukose aišku.  Medis dažytas įprastu geležies sulfatu (fotkėse dar nepajuodęs).
Stulpus įstačiau į pamūrytas 10cm vamzdžių nuopjovas. Stovi ne labai tvirtai, bet varna nenulenks, o užkliudžius automobiliu lengva atgal atlenkti.


 

Laidai išvedžioti po žeme, dar prieš trinkeles klojant.
Tuom pačiu pajungtas ir paprastas 10W prožektorius į medžius, kad bendrą erdvę apšviestų.


Beje, prieš 3 metus pakabintos pigios kiniškos lemputės vis dar šviečia! 
Tik kur kas blankiau.. Reikia daugiau įtampos paduoti, matyt.

2022-10-01

1 KW saulės elektrinė už 1000€

 Saulės elektrinę pasistatyti reikia nes
1) Madinga
2) Taupo
3) Kaimynai išprotėjo

Paprastai žmonės statosi 3-10 KW elektrines su energijos pridavimu į tinklą ARBA be pajungimo, su akumuliatoriais. Abu variantai brangūs, nors jiems gali gauti APVA paramą, o tai užtrunka.

Mes nutarėm be valstybės paramos pasistatyti nedidelę DIY elektrinę, kad pamėginti, pažiūrėti, sutaupyti. Ir turėti rezervinį maitinimą jei nevispročiai sumanys bombarduoti ir Lietuvos strateginius objektus. Na taip nebus, bet juk kiekvienas namo turėtojas pagalvoja apie autonominį išgyvenimą, dėl visa ko.. ;)

Ko reikia tokiai elektrinei?

Reikia saulės modulių

Mūsų 4 atrodo taip, sumontuoti ant pavėsinės.

Saulės moduliai tvirtinami žemai, pasiekiami, tai jų pokrypio kampą galima reguliuoti.
Reguliuojami stovai parduodami bet galima ir pačiam per dieną pasidaryt iš standartinių aliumininių 5x2cm profilių. Pokrypio kampą teks pareguliuoti 2 kart per metus.

Apatinę kolektorių eilę gal kilnosim automatiškai, nuolat. Planuoju pasidaryti su varikliais.

Kol kas taip...


Elektros transformavimas ir saugojimas

Yra 3 variantai kaip panaudoti saulės energiją nepriduodant į tinklus.
Kainos nurodytos 1KW / 1KWh sistemai
3-4 saulės panelės (1200-1500W) - 600€
Visi inverteriai vadinti nepatikimais nes na tokia realybė - čia jie nurodyti kiniški, pigesni, paprastai dirbantys maksimaliais režimais.

1. Elektros kaupimas akumuliatoriuose (1200€-1500€)

Tai įprasčiausias sprendimas. Be panelių reikia inverterio (nuo 300€) ir akumuliatorių (nuo 300€)
Gerai: yra rezervinė maitinimo sistema
Blogai: namo maitinimas eina per abejotino patikimumo inverterį. Akumuliatorius irgi nėra amžinas. Tad sistema kažin ar atsipirks. Verta nebent elektra nestabili.


Atsisakiau tokios dėl trūkumų, bet šiokį tokį rezervinį maitinimą susikomplektavau (~100€). Extra atvejui minimalų rezervinį namui maitinimą galima per valandą pasidaryti.

Auto akumuliatorius, jo įkrovimo valdiklis, inverteris, relės automatikai

2. Energijos kaupimas boileriuose (800-1000€)

Jei turite didesnį boilerį ar kelis tai saulės energiją galima į jį sumesti.
Siūlo ir komplektus


Gerai: pigu, paprasta
Blogai: siauras pritaikymas, mažas inverterio patikimumas, boileriuose galima šildyti ir 3 kart efektyviau (saulės kolektoriumi ar šilumos siurbliu)

Vandenį boileriuose elektra galima šildyti ir tiesiogiai boilerį pajungiant prie saulės panelių. Absoliutus patikimumas! Bet tada elektra generuojama neefektyviai (skaityt apie MPPT). Šią problemą galima spręsti protingai jungiant kelis boilerius ir saulės modulius (paaiškinimas). Taip ir ketinau daryti nes turiu 3 boilerius - juos, priklausomai nuo apšvietimo, įvairiais būdais prie modulių jungčiau relėmis, kurias valdytų protinga sistema.
Bet nutariau padaryti kitaip, paprasčiau ir universaliau:

3. Mišri pasidaryta sistema: protingas elektros naudojimas (850€+tobulinama)

Aptikau įdomius Grid Tie Inverter WVC  (jau bendrinis pavadinimas) inverterius. jie jungiasi tiesiai į rozetę ir vietinį tinklą papildo energija.

WVC inverterius galima jungti nuoseliai

Nemažas jų privalumas: kiekviena saulės panelė turi atskirą inverterį ir kiekvienai panelei parenkama individualus režimas. Tad jei vieną panelę uždengia šakos ar ji pagedusi ar jos kryptis kitokia - jos blogos charakteristikos negadina bendros elektros generacijos. T.y. viskas turėtų būt efektyviau. Taip pat vieno inverterio gedimas negriauna visos sistemos.
Nors.. apie WVC inverterius yra daugybė prastų atsiliepimų. Atseit jie veikia tik valandą/dieną/mėnesį. Kiti skundžiasi, kad generuoja tik pusę žadėtos galios.
Cha cha.. nenuostabu, kad taip atsitinka kai žmonės nemoka jų net tvirtinti, nepasirūpina aušinimu

iš Youtube. Nedarykite taip.

Praktika rodo, jog negenda tai kas nešyla ir nejuda (o tai tas pats faktiškai). Tad ir šiuos įrenginius reikia gerai vėsinti.
Bandymai parodė jog maniškis 1400W inverteris be radiatorių ir aušinimo gavęs apie 1KW per 15 min įkaista iki 55C ir apriboja galią, kad neperkaistų.
Tad būtina daryti radiatorių ir gal ventiliatorių. WVC inverteriai paprastai montuojami kuo arčiau saulės panelių. Ideliai - tiesiai ant jų tvirtinimo profilių. Taip duodamas geras vėsinimas, nors negarantuojamas - ventiliatoriaus ten nėra o per lietuvišką žiemą gali ir peršalti.
Maniškį WVC sumontavau dėžėje su automatiniu ventiliatoriumi - vėsins karštomis vasaromis. Bandymas parodė jog ir 1 PC ventiliatorius temperatūrą numuša iki <50C net prie 1KW apkrovų.
Žiemą ventiliatorius aišku neįsijungs o patį inverterį naktimis kažkiek pašildys suakumuliuota šiluma - ji „saugoma“ marmurinėje plokštėje kuri termopasta tvirtinta prie inverterio radiatoriaus.


Inverteris jungiasi prie WiFi tinklo, valdomas kiniška programėle. Valdymas minimalus - gali nustatyti jo galią ir taimerį, yra šiokia tokia statistika.

TRŪKUMAI
Tai pigus kiniškas inverteris. Surinkimo kokybė prasta, viduje kažkas ir barška ir zyzia. Bet nedrįsau ardyti. Tegul dirba kol veikia o ardysiu ir tobulinsiu kai suges. Kaip juos taisyti yra video. Paprastai jie supleška dėl prasto vėdinimo. Kinas žadėjo "Yes my friend, we give 3 year guaranty for our inverters" :)
Inverteris niekur nekaupia energijos. Jei elektros pagamina daugiau ne sunaudojama ji tiesiog atiduodama į elektros tinklą, dovanų.
Kol kas šią problemą sprendžiu taip: inverteriui nurodęs kad gamintų iki 600W elektros - taip neperkaista ir generuoja tiek kiek naudoju dieną.
O jei išlenda saulė ir inverteris gali duoti virš 1KW stabiliai, tai įjungiu šilumos siurblį (~1.5KW) - taip visa pagaminta energija efektingai sunaudojama. Tai kol kas daroma rankiniu būdu, bet bus automatika kuri  papildomą apkrovą junginės pagal saulės intensyvumą.
Be to inverteris neveikia jei elektros tinkle nėra elektros visai. Na pradinį impulsą galima duoti bet kokiu 12->220V inverteriu. Turiu, jei prireiks, pamėginsiu.

Tiek minčių. Viskas dar procese. Trūksta automatikos.
Beje, šių inverterių trūkumas ir tas kad jie dirba tik su 1 faze. O jei namie 3 fazės tai kiekvienai reikia savo inverterio.
Įprastas vaizdelis pas mane: 1 fazė su mano inverteriu kai įjungtas šilumos siurblys ir yra saulė. paprastai naudoja apie 8A, o dabar tik 4A - dalį elektros padaro rudeninė saulė per debesėlį.



2022-05-14

Sudarau biržos elektros sutartį. Blogai?

Nuolat stebiu NORDPOOL biržos kainas, įdomu stebėti kaip jos priklauso nuo 'politikos' o tiksliau Rusijos ir mažiau Vokietijos veiksmų.



Kai atsirado prievolė pasirinkti elektros tiekėją tai natūraliai renkuosi lankstų planą, kuris paprastas:
elektros biržos kaina Lietuvoje  + perdavimo ir kt kaina (~8ct).
Palyginus lankstų planą su fiksuotais tarifais taip pat pasirinkimas akivaizdus:

2 tiekėjų planų palyginimas


Lanksčių tarifų palyginimas pas tiekėjus (skaičiuojant 12 mėn vidutines biržos kainas)
https://www.15min.lt/verslas/naujiena/finansai/elektros-tiekeju-kainu-palyginimas-tarp-fiksuotu-planu-brangiausias-islieka-ignitis-662-1679572


Tai jei taip akivaizdu, KODĖL fiksuoti tarifai tokie dideli?
Negi tiekėjai tikisi kad elektra DAR BRANGS?
Kodėl fiksuotus tarifus žmonės renkasi? 
Kažkur mačiau užlaikintą komentarą 'Pasirinkau fiksuotą tarifą ilgiausiam laikotarpiui su didžiausia nuolaida'.

Ar čia aš vienas protingas, kad renkuosi lankstų planą? :)
Na taip, ateinančią žiemą gal ir pavasarį elektros kainos išsilaikys dabartiniame lygyje, bet naujų generavimo šaltinių daugėja, Švedija žiemą paleis atominę naują. Už metų tikrai turi kristi... Juk prieš 2 metus Lietuvoje biržos kaina buvo 5ct. Dabar 15 su pikais iki 25ct. Kai tuo tarpu fiksuoti tarifai dabar nuo 30ct prasideda..


2020-06-17

Programa elektros instaliacijai braižyti

Kaip braižyti elektros planus?
Profesionalai turi visokių profiškų programėlių bet jos paprastai sudėtingos ir mokamos.
Tiesiog grafinis redaktorius nelabai tinka.
Paieškojau. Pasirinkimas ... joks? 
Bent jau aš radau tik 1 nemokamą tam skirtą programą:

ProfiCAD

www.proficad.com

Programa gana sena, nelabai moderni, kurta čekų, bet dirbti galima.



Privalumai:
  • Yra specializuoti simboliai
  • Galima kurti savo simbolius
  • Galima dėlioti sluoksniais
tiek rodos ir reikia mėgėjui.. ;)

Trūkumai:
  • Importuoti vaizdą (pvz namo planą pirmam sluoksniui) galima tik mokamoje versijoje, tad bendrą namo planą teks 'iš akies' nupiešti pačiu ProfiCAD'u
  • Elektros laidai žymimi ne laisvomis kreivėmis (kaip dabar populiaru) o tiesiomis linijomis. Kreivės yra bet jos neturi laido funkcijos - tiesiog linija. Galima ir taip kreivomis linijomis piešti, bet sudėtingiau.

Darbo eiga

Susikurti sluoksnius pvz: 1a planas, 1a rozetės, 1a apšvietimas, 1a apsauga, 2a planas ...
Kairėje pasiimti simbolį ir padėti jį reikiamame sluoksnyje
Laidą brėžti paspaudus S. Kreivė brėžiama paspaudus B.

Įžanginis video
https://www.youtube.com/watch?v=gvyQB5xT8SU

Aš elektrą braižau jau 'pagal situaciją'. Labai blogai bet geriau nei niekaip ;)
Aišku, klojant kabelius BŪTINA sienas išfotkinti. Laimei tai padariau.




Elektros simboliai ir žymėjimai

Pasirodo, kas kaip nori tas taip braižo... Simbolių standartai atrodo yra bet ne visi jų laikosi.
Šie dažniausiai pasitaikantys, atrodo ir Lietuvoje įprasti.