Rodomi pranešimai su žymėmis Kelias. Rodyti visus pranešimus
Rodomi pranešimai su žymėmis Kelias. Rodyti visus pranešimus

2023-11-30

Kokį sniego valytuvą pirkti

Nesu ekspertas, bet greitai susidariau įspūdį kas blogai ir gerai.
Pirmiausia, jūs jau pavėlavote. Ką vasarą pirkau už 400€ dabar kainuoja 500-600€.
Taip, pirkau pigiausią valytuvą, bet pasirodė visai neblogas.
Patarimai:

Nepirkti elektrinio, kastuvu greičiau ir sveikiau
Nepirkti akumuliatorinio - išvis žaisliukas

Benzininį sau siūlyčiau pirkti mažiausią. 50-60cm pločio yra pats tas, kad laisvai sukiotis, o jei 2m pločio kelią reikia nuvalyt tai kaip tik 4 pravažiavimais. Už 70cm pločio užmokėsit 2-3 kart daugiau bet jis ir sunkesnis.
Padangos nebūtinos didelės ir plačios, gali būt mažesni ratai, bet su aštresniu protektoriumi, kad geriau kibtų.

Pigūs valytuvai beveik visi yra labai panašūs ar net vienodi.
Visi jie turi 4 cilindrų benzininį, būtiną 2-stage sniego išmetimą,  savaeigiai, 6.5 aj pakanka mažam.

Sniego išmestuvas pas pigiausius dažnai:
plastmasinis - gal OK
žemas, kaip čia - nelabai gerai, geriau aukštesnis
sukiojamas rankena - gerai, patogu, greita. Visokie kiti variantai neatrodo patogiai

Bėgiu perjungimas apvalia rankenėle - norm, retai tenka juos junginėt, dažniausia ant MAX varyt.
4+1 bėgių mažoka. Geriau 5 į priekį, bus greičiau. Nes man greičio trūksta, variklį varau padidintomis apsukomis (galima pareguliuoti). 1 bėgio atgal pakanka - jei valytuvas nedidelis tai greičiau į ranka atgal patraukti, ne varikliu.

Sankabos ir valytuvo įjungimo rankenėlės, tos vertikalios yra patogios. Kiti variantai labai abejotini.

Valytuvo sraigtas turėtų būt ne vientiso metalo, o išlankstytas - toks tvirtesnis. Kaip čia ar labiau.
Sraigto velenas turi būt tvirtinamas ne tiesiog varžtu, o SPECIALIAIS fiksatoriais, kurie lengvai lūžta sraigtui už kažko rimčiau užkliuvus. Fiksatorių beje reikia turėt atsarginių (tam valytuvui).

Valytuvui paleisti reikės alyvos 0.6L ir dar tiek pat pirmam pakeitimui po kelių val. darbo. Vėliau alyvą keisti kas sezoną ar 25 val. Benzinas įprastas, su alyva nemaišomas.
Atsargoje verta turėt ir sraigto diržą. Sako jis dažniau trūksta. Kai prireiks, tai teks ieškoti ir pirkti už 30€ firminėse pard., kai įprasta jo kaina iki 10€.

Valytuvui manau nereikia elektrinio užvedimo - tai papildomas svoris. Variklis įprastas benzinonis, tad turi lengvai užsivesti iki -20C, laikantis instrukcijos.
Nereikia ir šildomų rankenų - geriau nusipirkti geras pirštines.
Iš komplektuojamų prožektorių prie rankenų jokios naudos. Geriau pačiam įmontuoti į priekinį kaušą.
Va, pasidariau iš 12v LED juostos ir 4S drono akumuliatoriaus - veikia beveik 2 val.

Namo kiemui valyt tokio nereikia, verčiau kastuvu pasidarbuot.
Apie valytuvą susimąsčiau kai vietinis traktoristas už atvažiavimą ir 15 min darbą kainą pakėlė nuo 20 iki 50€. Su šiuo valytuvu, 20cm sniego, 200m x 2m gatvę nuvalau per valandą.
Bet jis didesnes, suledijusias pusnis naikina sunkiai, tad apsileisti neverta, kelkraščius valyti irgi.


Pakeičiau tepalą po pirmų 3 val darbo, kas privaloma. Juodas.
Beje, tepalo išleidimo varžtas nepatogus, be prailginimo - jis būna brangesniuose modeliuose.
Paskui tepalą keisti lyg po 50 val ar kas sezoną.



2023-09-16

Kelio remontas šaltu asfaltu

Trumpai: geras daiktas, nors nepigus.

Prieš 5 metus susimetėm, pasidarėm keliuką ir naudoto asfalto.
Ir dabar atrodo kaip naujas:

Kitą kelio fragmentą darėm po metų ir gavom prastoką, jau gerokai pavargusį naudotą asfaltą. Gal ir vibrovolas pasitaupė sutankinti. Pradėjo byrėt.
Kaimynai pasitarė ir skyles nutarėm lopyt patys:  vieni nupirko šalto asfalto, kiti atnešė tiesiog naudotą asfaltą treti - instrumentus.


Nors rašoma, kad su šaltu asfaltu galima dirbti net sningant, bet geriau karštą dieną - geriau limpa.
Eiga paprasta: duobė gerai išvaloma šepečiu (pūstuko neprireikė), pilamas asfaltas su kauburiu, trombuojama statybiniu blokeliu ar kokiu rąstu.


Šaltas asfaltas greitai eina - nedidelei duobei 5€.  Turėjom ir naudoto asfalto, bet jį būtina gerai palaistyti "otrabotke" - senu tepalu (foto aukščiau). Toks patepimas tikrai gerai veikia.

Štai senu asfaltu ir tepalu užlopėm didelę duobę

Po 2 mėnesių atrodo gerai:


Bet otrabotkės nereikia padauginti kaip čia. Po kelių mėn ši masė vis dar minkšta, pruput išsivaikščiojo (nenufotkinta)


Ir dar gabaliukas prieš 2 metus daryto remonto šaltu asfaltu. Laiko labai gerai, jei pagrindas geras ir rimtai sutrombuota.


 Beje, smulkiems lopymams naudoti vibro techniką nesiūlau - ji išdaužytų seną asfaltą.

2019-08-12

Trinkelių klojimas. Padarytos klaidos

Kiemo trinkeliavimas - tai tas darbas kurį būtina padaryti iki žiemos.
Ir tai reiškia jog meistrus turite susirasti jau dabar, nes dabar rasti geri specialistai galės pradėt dirbti tik ~ spalį... Na bent jau mums taip buvo, prieš metus. Paklojo su pirmuoju sniegu.

Atrodė taip. Jei vasarą vaizdelis pakenčiamas, tai rudenį ir pavasarį galima ir užklimpti.



Tik įvažiavimas pakenčiamos būklės - iš maltų statybos atliekų, pigiai

Trinkelių klojimo eiga

 Mūsų paskaičiuotas plotas buvo beveik 170m2.
Daug. Bet kažkaip netaupėm. Gal užkniso purvas ir tai pasirodė paprasčiausias būdas jį sutvarkyt ;)
Beje, iškirtimas viršuje 5,7 x 5,5 m - tai stotelė 2 mašinoms. realybėje pasirodė kiek per plati. Būtų pakakę 5x5m.


Vasarą sutartas meistras pradėjo dirbti lapkritį. Sutarėm jog dės pigiausias nespalvintas trinkeles. Taip, jau daug kam tokios pabodo, bet na klasika ir be to lyg naujesnės - suapvalintos.


Taigi, užvežė apytikrį trinkelių, bortų ir smėlio kiekį.
Susižymėjo perimetrą, Išstumdė smėlį ir sutrombavo.


Betonuojama dalis bortelių.


Trinkelių klojimas ant betoninio pagrindo

Toliau turėtu piltis skalda, bet jos nebegavo - Vilniuje aplinkelių tiesimo bumas, didieji viską išgraibo.
Yra kita technologija - plyteles kloti ant betoninio pagrindo. Tiesiog maišomas smėlis ir cementas, be vandens. Sunaudota apie paletė cemento.
Šis būdas žiemos išbandymą išlaikė, jokių svyravimų neatsirado.



Kompanija beje įdomi: pagrindinis meistras ir 2 'pastumk-patrauk' pagalbininkai. Šie beje, dirbo normaliai. O meistras toks sumanaus veido, gerąja prasme. Nustebau, kad dirba tiesiog klojiku. Paaiškino, kad jam tiesiog patinka šis darbas. Anksčiau dirbo prarabu statybose.
Matyt rado ramesnį darbą, bes streso.



Prie klojimą reikia nepamirši sukloti apšvietimo ir vartų laidus - paskutinis šansas ;)


Įvažiavime su asfaltu jungiasi spec borteliais.


Priešpaskutinis etapas: praeiti vibroplokšte, su guminiu padu.


Paskutinis darbelis tarpų užpylimas


Po metų, vakar.

Gražiai suklojo

Trinkelių klojimo kaina

Mokėjom lyg 20€ už kvadratą, už viską, be jokių bortų ilgio skaičiavimo.
Dabar jau 25-30€ kainuoja?
170m2 plotą užtruko 2 savaites, trise.

Tai vienas iš retų darbų kuriuos darėm ne patys.
Ir čia nieko sudėtingo, bet pagalvojus apie būtiną 400kg vibroplokštę... pasidavėm - darbą atidavėm specialistams.
Dėl darbo kokybės jokių priekaištų, bet nepersistengė ..

Padarytos klaidos

1)
Bene visi žmonės eina lengviausiu keliu, tad ir meistras padarė tik tiek kiek pasakiau, ne daugiau.
Pvz nuotraukoje aukščiau ties medžiu darė statų kampą, kuris trukdytų mašinai sukinėtis.
Pamačiau ir paprašiau nukirsti teisingai.
2)
Kita problema: lygius reikėjo formuoti geriau, padiskutavus.
Taip, yra nuolydis nuo namo, bet minimaliausias.
Be to ties įėjimu plytelės tiesiog siekia duris. Netyčia gavosi neįgaliesiems tinkantis įvažiavimas ;)
Bet žiemą sniegas ir ledas ten kelia problemų.
3)
Nedarytas joks lietaus vandens nuvedimas. Tokiam plote per liūtį atsiranda tiesiog upė, prisideda ir vanduo nuo stogo. Ši masė išplauna gruntą (foto žemiau). Išplautų ir pagrindą, jei po kiekvienos liūties jį neužpilčiau smėliu ;) 
Meistras pasakė: pažiūrėsim, tvarkysim vėliau. Gal ir logiška, bet manau patingėjo.
Problemas beje sutvarkėm patys, vėliau aprašysiu.



Problema atsirado ir (nuotraukoje žemiau) ten kur žalias automobilis ir vežimėlis: liūtis nuo aukštesnės vietos žemes neša ant trinkelių. Kartais. Problema dar neišspręsta. Gal tiesiog padarysim griovelius.
Bet galima buvo išspręsti aukštesniais borteliais tose vietose, trinkeliuojant.

4)
Vos nepadariau klaidos uždelsęs meistrų paiešką. Vos spėjo iki sniego. Vasarą reikia tartis.

Ar ne per daug ištrinkeliuota? Na daugoka... 5 automobiliai laisvai telpa.
Bet sklype vietos yra.
Trinkelės - banalu. Buvo mintis bandyt kokį žolės korį dėti. Bet ji turi dėtis ant tokio paties gero pagrindo, tad kaina nebūtų mažesnė.

Gražumėlis

2018-09-13

Kelio pagrindai ir asfaltavimas


Poniškai užgyvenome, netyčia išsiasfaltavome savo gyvenvietės keliuką.

Su keliais - bėda. Lietuvoje ne kaip normaliame pasaulyje keliai daromi jau po statybų o ne prieš jas. Ir keliais turi rūpintis atskirų sklypų savininkai.
Galima kelią atiduoti savivaldai, bet šios spyriojasi ir dovana tikrai nesidžiaugia.
Savivaldybės žinioje esančius kelius tvarko valstybė, bet prižiūri prastai, asfaltavimo galima tikėtis už 10 metų... Rodos yra praktika: padarome greičiau jei patys finansuojate pusę darbų. Bet tuo atveju užtrunka irgi, biurokratijos yra, paskirtas rangovas būna nei geriausias nei pigiausias. Tad sutaupoma gal tik 1/3 kainos.
Nutarėm nelaukti valdininkų malonės.


Pradžioje susimetėm pagrindams, žvyravimui

Mūsų kvartalui pasisekė: sklypus čia pardavinėja kvartale gyvenantis žmogus, parduoda tik paėjusiems face control. Tad kaimynai normalūs, sutaria gerai ir susimesti buvusio 'lauko keliuko' tvarkymui nebuvo sunku. O mane gerinti kelią skatino ir duobėse sulaužytas automobilis (variklio remontas 1000€).

Per pažįstamus suradom rodos gerą kelių specialistą.
Sutarėm: 2500€ už 150m prasčiausio gabalo įrengimą.
Kaina pasirodė nemaža, bet parodė argumentą kuris iškart įtikino ;)
Štai šioje vietoje kelias atrodo geras? Bet parodė: žmogui pašokinėjus kelias siūbuoja!
Šioje vietoje po keliu yra minkštas vandeninis sluoksnis. Reikia nukasti ir pilti nemažą skaldos sluoksnį. Nežinau ar iškasė šį plūdurą. Tiesiog pasitikėjom kelininko reputacija.

Buvęs lauko keliukas duobėtas, nestabilus. Jau iškasė griovius kraštuose


Žvyrkelio klojimo darbų eiga maždaug tokia:
  • nukasamas nestabilus sluoksnis ar palyginamas esamas kelias
  • iškasami grioviai šonuose
  • pilama ir lyginama bent 20cm skaldos
  • Būtina gerai sutrombuoti, suvibruoti
  • pilamos ir trombuojamos dulkės

Štai baigtas mūsų žvyrkelis.
Keliukas laistomas kad dulkės sukabintų skaldą. Lietumi ar šlanga.


Per metus kelias labai nepablogėjo, bet dulkėjo.
Tad pasitaikė progai jį nebrangiai išasfaltuoti, iškart sutikom.

Kelio asfaltavimas

Darbą darė jau pažįstamas gerai užsirekomendavęs kelininkas.

Pasiūlė tokį pigų „light“ variantą: esamą žvyrkelį užkloti jau naudotu ir permaltu asfaltu. Tokios dangos kokybės pagrindas - naudoti kuo šviežesnį asfaltą. Senas asfaltas nesukibs.
Procesas paprastas: pilamas asfaltas, lyginamas ir vibruojamas.



Beje įsukimuose būtina į kanalus sudėti vamzdius. Juos dėti geriau ilgesnius, nes pastebėjau jog kraštai dažnokai užsiverčia.


Prie trinkelių įvažiavimo privedė gražiai


Asfaltavimo kaina

150m pagrindų ruošimas kainavo apie 2500€
200m ekonominio asfaktavimo kainavo apie 2500€
kelio plotis apie 3m, tad pagrindai kainavo apie 5.5€/m2,
o asfaltavimas kainavo apie 4€/m2

Čia tik šių metų darbai. Viso patys pagrindą tvarkėm 400m keliui, asfaltavom 200m.

Svarbiausias aparatas kelio darbuose
Kelininko kontaktų neduosiu nes
- Su juom dėl to nesitariau
- Prisikviesti jį neįmanoma. (kaimynas jį asmeniškai pažįsta)
- Asfaltas dar tik kelis mėnesius tėra. Neaišku kaip laikys.

Tokį silpnesnį asfaltą daigai nesunkiai ardo

Kiemo keliukas, auto aikštelė

Padarius kelią susigriebėm, kad ir savo kiemuose reikia apsitvarkyti.
Kelininkas kaimynui padarė kapitaliai: iškasė gruntą.
Užpylė ir sutrombavo 10cm skaldos. Paskui dar bent 10 cm skaldos. Suvibravo.
Kainavo rodos nemažai - gal 8€/m2. Bet labai kokybiškai.


Pas mane buvo jau nukastas gruntas ir užpiltas smėlis, kuris palijus virsta į kemsyną.
Sau teko daryti su vietiniais meistreliais, pigiai, paprastai, laikinai.
Užsakiau sunkvežimį maltų statybinių atliekų. Atvežė tik pusę sunkvežimio už viską kainą, aišku... Visus statybininkus reikia kontroliuoti. Na bet kainavo tik apie 2€/m2.
Laikinai tiks, kol trinkelių sulauksiu.
Beje, maltų plytų naudoti keliui negalima nes jos nėra atsparios užšalimams - anksčiau ar vėliau subyrės. Tad įdomu ką su šiuo 'pagrindu' darys trinkeliuotojas...? Nukas ir išmes? :)


Beje, prie darbo kelią išrausė, tiesė dujų trasą.
Tai matosi teisingas kiemo kelio pjūvis: 5cm asfalto, 30cm skaldos, smėlis... vamzdžiai 1m gylyje.


papildymas:
Savivalda iki vietinio darželio padarė gražų kelią. Štai kaip tvarkingai kraštai padaryti. Speciali technika tam reikalinga kurios neturi smulkūs kelininkai. Tokių kraštų daigai nepramuš ;)


Visi statytojų blogai: eStatytojai.lt