Rodomi pranešimai su žymėmis Vėdinimas. Rodyti visus pranešimus
Rodomi pranešimai su žymėmis Vėdinimas. Rodyti visus pranešimus

2026-02-19

Efektingas drėkintuvas

Ar turėjot 20% drėgnumą?
Mes nuolat, mat plokštelinis rekuperatorius labai efektingai vėdina.
Gryniausias oras, 450 ppm CO2 džiugina, bet prie -20C lauke, drėgmė artėja prie 20%, kas yra visiškai nesveika. 
Reikia bent 30% turėt. Tiek pasiekti lengva atjungiant rekupą pusdieniui. CO2 pakyla iki saugaus 600-800 ppm. Bet papildomą drėkinimą būtina daryt.

Dušas/vonia gerai drėkina bet gaila ten oras ištraukiamas iš namų - drėgmės nepadidina.

Geriausias yra kanalinis drėkintuvas, bet LT tokie reti ir brangūs. JAV kainuoja 300€, pas mus .. nuo 1000€ kainos prasideda.

Ultragarsiniai drėkintuvai pigūs, bet jiems būtinas destiliuotas, švarus nukalkintas vanduo. Įprastas vanduo viską namie padengia kalkėmis.

Geri yra garinantys drėkintuvai, bet jie vartoja nemažai elektros arba nėra pakankamai efektingi.
Garinti reikia karštu oru ...

Kadangi turim granulinę krosnelę kaip papildomą/rezervinį šildymą. Tai vandenį garinam tiesiog su ja.
Užmetėm IKEA dėžę ant jos ir sukarpyta rankšluostį, geresniam garinimui.
Vanduo per rankšluostį teka savaime.  Nepamenu kaip tas efektas vadinas.
Tokiame agregate vandens tekėjimo greitumas reguliuojas vandens kiekiu talpoje - nuo 1 iki 15 litrų per parą. Tiek ir išgarina, jei šildytuvas veikia.
Apačioje stovi talpa, neišgarintiems lašams gaudyt. Nedaug jų.




Bet net 15 litrų per parą drėgmę pakelia tik 20%, iki 40-50%, jei rekuperatorius nuolat veikia.
Šiaip patiko. 
Nelabai estetiška bet tokios šaltos/sausos žiemos retos pas mus. Mėnesį galima pažaisti 


Pastebėjom, jog paleidus mūsų drėkintuvą, namie pasidarė vėsiau. 
Kame reikalas, klausiu Gemini.
Ats:
Norint išgarinti 1 l vandens, sunaudojama maždaug 0,7 kWh energijos.
Jei 5 kW šildytuvas palaikė 25 laipsnių skirtumą (nuo -5°C iki +20°C), tai sumažėjus galiai ~6,6%, temperatūros skirtumas taip pat gali sumažėti panašia proporcija. Tai reiškia, kad temperatūra gali nukristi apie 1,5–2°C

 

Katinas apšalęs. 


2026-01-16

Rekuperatoriaus pašildymas kai -15C

Rekuperatoriai prie -10C blogai dirba: stoja, atšilinėja, varva.
Nors nelabai pastebėjau, kad taip elgtųsi mūsų tik auto režimu veikiantis mūsų Salda Smarty.
Bet labai ir nekankinau, o paleidau senokai sumontuotą oro pašildytuvą.

Paprastai daromi elektriniai pašildytuvai, dažnai iškart rekuperatoriuje. Jie nors pigūs, bet smarkiai neefektingi. Pasidariau vandeninį oro pašildymą naudodamas 
Kanalinis oro šildytuvas vandeninis Vents NKV160-4 ortakiui



Šildytuvas pastatytas 2a, per oro filtrą, 160mm vamzdį, eina tiesiai į lauką. 



 Lauke beje įdėtos pigiausios kiniškos grotelės už 7€ ir jos puikiai atlieka savo funkciją nau 3 metus, atrodo gerai. Dėjau beje didesnes, 200mm, kad mažiau oro srautą stabdytų.



Schema maždaug tokia



Na tai labai supaprastintai. Atrodo taip.




Sistemą dariau paprasčiausią, mėgstamiausią - atvirą. T.y. aukčiausiam taške daromas šildymo skysčio papildymo/plėtimosi indas.
Skystis - tai maždaug 1/3 koncentracijos Etileno glikolis. 
Kai -15C, netyčia pabandžiau, jis užšąla. Bet vamzdžių nesprogdino, pašildytuvo nesugadino.


Rezultatai: šildo pernelyg

Kai įjungtas rekuperatoriaus šildytuvo cirkuliacinis variklis, šildytuvas net prie -15C, orą pašildo iki +20C! Kai rekuperatoriaus greitis minimalus o, šilumokaičio temp +30C

OK.. atjungiam variklį. Ir pašildymas veikia!   Šildo net iki +10C, mat pakanka grindų cirkuliavimo variklio. Tenka prisukti ventilį nes optimali rekuperatoriaus darbo temperatūra yra -2C maždaug.

Temperatūra: Įeinantis oras ir išeinantis

O jei  grindų šildymas išjungtas ir visi varikliai išjungti?   Pašildymas veikia! Pasirodo veikia savitekos būdu, bet nepakankamai. Prie -10C pašildo iki 0C, bet kai -15C tai vanduo stingsta, cirkuliacija lėtėja ir sustoja. 

Mėginau padaryt automatinį  analoginį srauto reguliavimą - prie pašildytuvo pajungiau termoventilį, kuris turėtų palaikyti maždaug -2C išeinančio vandens temperatūrą. Bet ši automatika neveikia. Gal termo kontaktas prastas, gal termoventilis tokiame šaltyje išvis neveikia.

Išeinanti temp 3C - to pakanka pašildymui

Reikės padaryti elektroninę automatiką, kuri reguliuotų termofikato tekėjimo greitį o labai atšalus net cirkuliavimo variklį įjungtų.

Kol kas rankinis reguliavimas kol temperatūra tokia žema.

Pašildytuvas įdėtas į putplasčio dėžę, kad mažiau oro/drėgmės gaudytų, neledėtų.
Matosi apšiltintas/apvyniotas termoventilis. Bandymas nepavyko.

 


 Ką daryčiau kitaip?

Pats vandeninis pašildytuvas geras, optimalus 2-5 žmonėms.
Jo pastatymas aukščiau patogus. Ir atvira sistema patogi, atlaidi klaidomis.
Gal be reikalo įdėjau didelį cirkuliacinį variklį. Pakaktų mažo kiniško 12V  varikliuko.
Reikalingas ir reguliuojamas ventilis subtiliam srauto reguliavimui - bus.

Kodėl rekuperatoriui geriausia -2C žiemą?  Todėl, kad kai oras pašildomas daugiau, rekuperatorius dirba ne taip efektingai, nepilnai išnaudojamas. Jei oras -5C rekuperatorius jau gali peršalti, ledėti.

Beje, kai vasarą perėjau į biržos valandines kainas, o vėliau ir 15min, tai elektros kaina mums krito beveik 30%. Mat šilumos siurblys  veikia tik naktį, kai kaina minimali. 

Prie biržos kainos dar pridėti ~10ct 'pristatymo' kainą 




 

2025-01-30

Vėdinimo schema. Rekuperatorius džiugina

Rekuperatorių nupirkom gal prieš 4 metus..
Pribrendo laikas jį pastatyt. Taip, pas mus viskas labai lėtai.
Bet vamzdžiai sudėti buvo seniai.

Vėdinimo sistemą darėm patys

Daryta kapitaliai, gana storais metaliniais vamzdžiais. Kai kurias egzotiškas jungtis taupant konstravom patys, kniedindami. Gana paprasta.


Kai kur patingėta, galinės jungtys padarytos lanksčios

Platesni vamzdžiai garantuoja geresnę, betriukšmę ventiliaciją. Visur, kur yra koks papildomas pasipriešinimas, ten dėti platesni aparatai:
Įėjimo oro filtras 200mm
Įėjimo ir išėjimo angos/grotos - 200mm kiniškos, norm
Triukšmo filtrai - 200mm
Kanalinį ventiliatorių taip pat vertėjo dėti 200mm.

Štai vėdinimo schema

Mėlyna - padavimas. Paišėm patys. Klaidų kol kas nejaučiam.
Gerai, kad miegamieji ir rekupas yra priešinguose namo kampuose.
Šiaip rekuperatoriaus pastatymas užtruko nes iš bėdos vėdinimui/cirkuliacijai pakako 1 nedidelio patobulinimo: namo gale, padavimo kanale į miegamuosius pastatytas kanalinis ventiliatorius. Jis iš kitų kambarių pūtė orą į santykinai mažus kambariukus. Ventiliatorius sukosi minimaliais apsisukimais, jo visai nesigirdėjo, bet pakako minimaliai cirkuliacijai.
O visame name orą keisdavom atidarydami visus langus 2 kart per parą. Šiaip tai atsibodo - temperatūra šokinėja, CO2 lygis irgi sunkiai kontroliuojamas.
Tas ventiliatorius dar bus naudojamas - vasarą langai pusiau atviri, varinėti rekuperatorių nėra prasmės, tad namas bus vėdinamas šiuo mažu pūtikliu (kuris dar bus automatizuotas).


Viskas išvedžiota mediniame perdengime, pirmame aukšte. 4 mažais skrytuliukais parodyti išėjimai į 2 aukšto kambarius.

Triukšmo filtrai

Buvo 200mm filtrų akcija 3 už 2 kainą. Didoki, bet nepasigailėjau. 1 kaimynui pardaviau, 2 sau pasistačiau.
Gerai dirba, jokio garso nelieka. Kaip ir skalbimo mašiną pirkau pagal svorį taip ir filtrus verta pirkti - daugiau medžiagos geriau atlieka darbą.
jie pajungti per minkštas porolono jungtis, kurios nukerta bet kokias vibracijas.


Nuotraukose matos užklijuotas išėjimas, į kurį įsmeigtas šilumos daviklis.
Ten numatyta statyt drėkintuvą, aišku savadarbį, nes firminiai absurdiškai brangūs.

Drėgmės lygis

O drėkintuvas prie rekuperatoriaus reikalingas, nes temperatūrai nukritus <0, namie drėgmės staigiai mažėja.
30% drėgmė - visiškai nekomfortiška. tada neapsikentęs ėmiau tiesiog lieti vandenį ant betoninių grindų (taip, remontas dar nebaigtas). Drėgmės daviklis nebaigtoje virtuvėje:

Pikai - išlieta 3L vandens. Bet efektas pusdieniui
Būna rekuperatoriai su drėgmės mainais - pas juos Entalpinis šilumokaitis, praleidžiantis garus. Bet tai ir brangiau ir abejotino patikimumo. Per X metų toks tikrai užsikimš. O keitimas kainuoja pusę rekuperatoriaus.

Rekuperatorius

Nupirktas lietuviškas Salda Smarty 3x P 1.1 .
Kol kas nelabai aiškinausi valdymo. Tiesiog paleidau minimaliomis apsukomis. Naudoja apie 50W, dirba labai tyliai, pučia pakankamai (dėka ir storesnių vamzdžių).
Nukritus temperatūrai žemiau -5C, valdymo pultas keikiasi, bet dirba. Reikės pajunginėt oro pašildytuvą - tai jau netrukus.

Edit: Paėmimas iš lauko per pašildytoją į lauką

MINTIS kilo.. Kodėl ištraukimą visad daro vonioje? Mes irgi padarėm.
Juk ten šiluma ir drėgmė - tai ko reikia žiemai. Vertėtų ten daryt padavimą. Taip, kvapai iš tuliko bet pragyvenom be tokio intensyvaus vėdinimo ir kvapų problemos nebuvo. Tad gal kitiems vertėtų keisti klasikinę namo ventiliacijos chemą.. Ypač kai name ne 5 žmonės.

Šiaip rekuperatorius namie džiugina - visai kitas komforto lygis. Oras visad šviežias, CO2 apie 500 vienetų. Ir nešokinėja 400-1000 kaip anksčiau. 2 žmonės, 130m2.  Minimalia galia apie 100m3/h manau pučia.
Jei 5 žmonės tai gal vertų rekupą jungti vidutine galia, iki 200m3/h

Ah taip, katinas būtinas reportaže :)


2015-02-25

Šildymo chema. v1.0

Šildymą įrenginėsiu dar tik už metų, bet gerai iš anksto viską apgalvoti.
Sugalvojau schemą, kuri man pasirodė LABAI vykusi, kol kas ;)  Tad norisi pasidalinti.

Projektas A-namui, ty su pretenzijom į taupų šildymą, nors A klasės specialiai nesiekiam.
Apskaičiuoti maksimalūs namo šilumos poreikiai 5-7 KW.
Bus dar granulinė krosnelė rezervinė, tad pagrindinis šildytuvas turėtų būt apie 5KW.
Jam padės saulės kolektorius ir žemės šilumokaitis.


Schemos privalumai

  • Efektyviai išnaudoja žemės ir saulės šilumą
  • Efektyviai veikia ir dideliame šaltyje
  • Veikia oro šaldymas vasaros metu
  • Minimalus valdymas. Turėtų pakakti standartinių mazgų automatikos.
  • Saikinga kaina. Pvz toks šilumos siurblys kainuoja 2-3 t. Eur

Mazgų pasirinkimas:

  • Saulės kolektorius plokščiasis nes dirbs su žemesnės temperatūros vandeniu.
  • Rotorinis rekuperatorius nes tik toks tinka LT klimatui.
    Daug apie tai rašyta bloguose-goole ;)
    2 rekuperatoriai efektyvumą padidina iki 95%
  • 5-6 KW oras-vanduo šilumos siurblys dirba nuo -20C.. -25C priklausomai nuo modelio. Darbą jam palengvins gruntinis šilumokaitis pašildantis orą. Galima tikėtis, kad dirbs ir prie -30C. Jei nedirbs, bus elektriniai tenai ir granulinis židinys.Šiam varyti (ateityje) numatyti fotovoltiniai saulės moduliai.
Galima naudoti 1 bendrą boilerį. Čia nupiešta chema kai š. siurblys jau turi boilerį.
Neišspręsta: kur dėti perteklinę saulės šilumą jei nepakaks didžiosios akumuliacinės talpos?
Galbūt padarysim šilumos nuvedimą į žemės šilumokaitį.

2014-06-03

Žemės šilumokaitis

Namo statybos - visai ne romantika. Pradžioje tai maudynės purve (jei lietus lyja ;)
Bet, būdamas programuotoju, labai džiaugiuosi kad ir šia galimybe 3 valandas pamojuoti kastuvu iki prakaito upelių :)

Taigi, šiandien užkasiau žemės šilumokaitį: 2 vamzdžiai po 70m į 2m gylį aplink namą.
Tai bus naudojama oro ir namo (pa)šildymui.

 

Plačiau apie žemės šilumokaičius

Šiuolaikiniame name būtinas rekuperatorius. Bet jis žemose temperatūrose dirba sunkiai, gali užšalti, dėl to mažėja jo efektyvumas.
Kanalinis žemės šilumokaitis
Rekuperatoriaus darbą palengvinti arba jį išvis pakeisti gali žemės šilumokaitis - tai įrenginys į namą tiekiamo oro pašildymui žemės šiluma. Šemės šilumokaitis gana efektingas, o kainuoja gana nedaug. Paprastai pašildo orą nuo -20C iki -5C-0C.

Grubiai žemės šilumokaičius galima suskirstyti į 2 tipus:
1 tipo, kanalinis (paveiksliuke). oras keliauja žeme kanalais, ten šildomas.
2 tipo, glikolinis. Žemėje užkasamas vamzdis kuriame cirkuliuoja skystis, oras šildomas „radiatoriumi“.
Plačiau apie tipus, įrengimą ir problemas rašyta čia:
http://www.ekoventum.lt/vedinimas/zemes-zilumokaiciai/zemes-silumokaiciu-tipai/
http://bangunamas.wordpress.com/zemes-silumokaitis/

Ilgai svarstęs nutariau daryti 2-o tipo šilumokaitį.
Susirašiau 1 tipo kanalinio šilumokaičio trūkumus.
  • brangus, jei naudoti specialias tam skirtas medžiagas (Rehau siūlo)
  • jei naudotume tam NEskirtas medžiagas, tai kyla abejonių dėl įtakos sveikatai
  • brangokas, jei įrenginėti teisingai: daryt kondensato nutekėjimą ir pravalas
  • kaip atrodys kanalai po 10 metų? Juk oras ten pastoviai juda, traukia dulkes
  • reikia statyti oro srauto perjungėją, kuris imamą orą tiekia arba tiesiai iš lauko arba per šilumokaitį. Tai kad nebūtu situacijos: lauke 15 C, o į namus tiekiamas 5 C oras.

Taigi, kritika nelabai rimta, pagrįsta labiau padidintu jautrumu oro kokybei ;)
Labai nepeikiu 1 tipo (kanalinio) šilumokaičio. Tiesiog kiekvienas renkasi pagal save.
1 tipo kanalinis - populiaresnis.

Glikolinio šilumokaičio konstrukcija
2 tipo, vandeninis-glikolinis šilumokaitis atrodo taip.

Arba taip kaip nupiešė BangųNamas: http://bangunamas.files.wordpress.com/2014/02/savadarbis-glikolinis-zs.jpg
Pagrindiniai elementai 3: vamzdžiai po žeme, cirkuliacinis siurblys, vanduo-oras šildytuvas.

Kokius vamzdžius kur kasti?

Pagal šį dokumentą:
http://sole-ewt.de/PDF/en/CWK-F-iso-en.pdf
http://sole-ewt.de/PDF/en/CWK-Standard-en.pdf
Duodamos tokios rekomendacijos: 25mm vamzdžiai turi būti užkasti bent 1.5m gylyje. Vamzdžių ilgis (m1) turi būti bent 50-75% oro srauto (m3).
Pvz. Jei per valandą reikia 120 m3 oro, tad reikia užkasti 60-90 metrų.
Šaltinyje http://www.maico-ventilatoren.com/files/DE/EW-G_Glykosol_N_von_MAICO_Ventilatoren_IM0013048.pdf
nurodomi konkretesni skaičiai: apie 100% sausai puriai dirvai, apie 50% tankesnei dirvai, apie 25% drėgnai dirvai.

Pas mane dirvožemis tankus, molingas.
Numatoma oro poreikis vėdinimui 120 m3/h (4 žmonės), bet yra minčių žemės šilumą panaudoti šildymui (orinis šilumos siurblys), tad bendrai reikėtų apie 400 m3/h.
Šildyt tokį orą galima su 400*50% = 200m vamzdžiu. Tad nusipirkau 200m HDPE vamzdžio po 1Lt/m. Tik gal plonoką paėmiau - 25mm, o paprastai rekomenduoja 32-40mm.
Jau 140m paguldžiau. Dar 50m suraitysiu tiesiai po namu.

Koks vanduo-oras šildytuvas reikalingas?
Čia nėra labai aišku. Akivaizdu, kad kuo didesnis, tuo geresnis. Vokiečiai 400 m3 srautui siūlo šią dėžę už 1600 Lt
http://www.systemair.com/lt-LT/Lithuania/Products/fans--accessories/vdinimo-sistem-priedai/vandens-sekcijos/cwk/CWK-400-3-25-Duct-coolercirc-30026-ltlt.aspx
Brangoka.
Galima jungti 5-10 pigesnių:
http://www.vajulitas.lt/129/product-5775-garintuvas_rtv_100_kw_273x228x130mm_ventiliatorius_1x200mm--
Arba panaudoti automobilinius radiatorius - kainos apie 100-200 Lt, bet tai neslėginės sistemos.
http://www.iauto.lt/detales/3794543/0/Radiator_engine_cooling_D7W045TT_THERMOTEC
http://www.autoaibe.lt/produktas/path/1_13_1306/product_id/73421/orderby/pricelow/uf//ulFiltrai/0_0_0_0_0_0_0_0_0_0_
http://www.autoaibe.lt/produktas/path/1_13_1306/product_id/99018/orderby/pricelow/uf//ulFiltrai/0_0_0_0_0_0_0_0_0_0_

Glikolinio šilumokaičio sistemos kaina:
1. vamzdis: 200m už 200 Lt - nupirktas
2. visokios jungtys: 100-200 Lt
3. vamzdžio užkasimas: 600 Lt - 7 val vietinio traktoriaus darbo
4. cirkuliacinis siurblys: 300-400 Lt
5. sistemos valdiklis: 0? - norisi pajunti į bendrą valdymo sistemą
6. šildytuvas vanduo-oras. Dėsiu kažką už 500 Lt (pradžiai). Jei nepakas, galima tobulinti.
Taigi viso: 1700-1900 Lt

Tai daug ar mažai? Lyg nedaug. Ypač kai savo laiko kol kas sunaudojau tik kokias 5 val - tai detalių užpirkimas, atsivežimas ir vamzdžio užkasimas.