Rodomi pranešimai su žymėmis Projektas. Rodyti visus pranešimus
Rodomi pranešimai su žymėmis Projektas. Rodyti visus pranešimus

2014-05-21

Namo šilumos poreikiai

Statomame name dabar esu atsakingas už vyriškus darbelius: šildymą, vėdinimą.
Draugė, kuri tvarko popierius, užsikepė: „Nepasirašau kol neparodysi skaučiukų ir brėžinukų!“.
Reikalavimai teisingi; tikrai negalima vadovautis forumuose randamomis nuostatomis „malkinis - pigiausia“ ar „1m2 reikia 100W“.
Pirma susiskaičiavau namo šilumos poreikius įskaitant vėdinimą ir karštą vandenį.

Namas šilumą išmėto per:
sienas, stogą, langus (duris, stoglangius), pamatą, vėdinimą, skyles, šiltą vandenį.

Skaičiuojant dariau prielaidą, kad bus naudojamas 80% našumo rekuperatorius, kad šildymo sezonas bus 225 dienas, vidutinė lauko temp. yra 0C - tai faktiniai Vilniaus regiono duomenys (sezonas kai temp. <10C).
Realiai viskas kiek sudėtingiau. Juk reikia ir vasarą vandens šildymą įskaičiuoti. Bet ketinu statyti saulės kolektorių (SK), tad supaprastinau skaičiavimus teigdamas, kad vandenį vasarą šildys tik SK, o žiemą - nešildys visiškai.

Maksimalus šilumos poreikis
Šį atveju skaičiavau teikdamas, kad stipriai vėjuota: išpučiamo oro kiekis yra 1/2 tūrio esant 50 Pa slėgiui (pasyvaus namo reikalavimas 0.6 tūrio). 
Gavau, kad mūsų 136m2 namukas, 4 žmonėms:
-35C šalčius ne vėjuotą dieną reikalaus 5,7 KW.
-35C šalčius vėjuotą dieną reikalaus 9,2 KW - kažin ar įmanomas atvejis.
-20C šalčius vėjuotą dieną reikalaus 7 KW - tai laikysime maksimaliu namo poreikiu.
Šiuo atveju per visus paviršius spinduliuos apie 3 KW, beveik 1 KW reikalauja vėdinimas ir šilto vandens ruošimas, ypač daug - virš 3 KW - išpučiama pro plyšius.
Skaičiavimai duoda gera pamoką - namą reikia daryti maksimaliai sandarų.

Nuoroda į šią XLS lentelę yra žemiau

Vidutiniai šilumos poreikiai (225 dienas, vid temp. 0C)
Skaičiuodamas vidutinį sezoninį variantą teigiau, kad išpučia 1/10 tūrio (silpnas vėjas).
Gavau, kad šildymo sezono metu vidutiniškai naudosim 2,6 KW/val. Namo šilumos poreikiai yra 105 KW/m2 per metus. BET... skaičiavau tik blogiausią atvejį, nenaudojant saulės energijos. Bus saulės kolektorius, gal ir gruntinis šilumokaitis.
Daug šilumos turėtų „gaminti“ į pietūs atsukti dideli langai. Šildymo sezono metu 15m2 langai pietų pusėje „gamins“ apie vidutiniškai gamins apie 0,6 KW/h šilumos. Taip sąnaudas per metus sumažiname iki 80 KW/m2. Jei naudotume paprastutį COP=3 šilumos siurblį, tai namo metinis šilumos poreikis atitiktų A klasę (<30 KW/m2 per metus).
Kuo šildysim - kitą kartą.

Skaičiuoti padėjo:

Bonus: vizualizacija „papigiai“ ;)
O rimčiau, rodos geriausias įrankis yra šis: http://www.homestyler.com

2014-05-01

Projektas


Taigi,
tai dar vienas statytojo blog'as ;)

Sklypo dokumentų tvarkymas užtruko virš metų, tad buvo laiko daug ką apgalvoti ir pakeisti.
Viską projektuojamės patys - nežinau kas iš to gausis, bet taip jau įpratę - labiau pasitikėti savo jėgomis.
Čia jau galbūt paskutinis projekto variantas.
Namas 1½ aukšto - tai kompromisas tarp patogumo ir kainos.
Geriausia gyventi 1 aukšte, bet palikome erdvės plėtrai ir antrame aukšte.

Jau pradėsim žemės darbus...